Akú loď si vybrať?

Na splav Váhu používame tieto člny. Dvoj až trojmiestne nafukovacie kánoe Yukon alebo plastové kánoe Vydra a sedemmiestne raftové člny HOBIT. Potrpíme si na ich bezchybný stav a po pár sezónach ich obmieňame. Ku každej lodi dostanete samozrejme pádla, plávacie vesty, lodné sudy a iné potrebné veci.

Nižšie nájdete odkaz na podrobnejší popis každej lode. Najžiadanejšie sú nafukovacie kánoe Yukon a raft HOBIT 400. Yukon je také veselé, ale bezpečné kánoe pre dvoch, prípadne troch menších rekreantov. Alebo pre rodičov s jedným deckom. Stále je to bezpečná a veľmi stabilná nafukovačka, avšak s jazdnými vlastnosťami kánoe. Raft HOBIT 400 je klasický symetrický raft, kde vojdu až siedmi rekreanti. Rekreanti, ktorí nie sú leniví sa najesť a sú priestorovo výraznejší, musia toto pri výbere lode zohľadniť.  Plastové kánoe Vydra je určené pre skúsenejších vodákov. Oproti nafukovacím lodiam je i podstatne rýchlejšie. Ak si zvolíte túto loď, musíte mať isté skúsenosti. Skrátka je to loď pre tých, čo to vedia a vedia to aj oceniť.

Pri putovných splavoch počítajte s jedným 50l barelom na osobu. Ak zvolíte kánoe Yukon či Vydra, tak dve osoby a dva barely sa do každej lode v pohode vojdú. Takže pri puťáku na kanoe platí jedna loď = 2 osoby. Všeobecne sú Yukony na puťák najpraktickejšie. Na raftoch pri puťákoch treba tiež počítať s miestom na batožinu, preto je vhodné obsadiť loď ideálne piatimi osobami.

ZHRNUTIE
Na jednodenné splavy vojdú do Yukonu alebo Vydry 3 osoby alebo 2 + 1 decko (podľa toho ako komu chutí papať). Hobit 400 je pôvodne určený pre 7 osôb (sa tam v pohode vojdú) ale optimálne je 6 osôb.

Na putovné splavy s batožinou je rozumné do Yukonu posadiť len po 2 osoby a do Hobitu 400 5 osôb.

Podrobné informácie

Plávacie vesty – pádla – sudy
Ku každej lodi dostanete pádla a podľa potreby dostatok sudov na suché veci. Plávacie vesty sú najmä u detí samozrejmosťou. Používame certifikované plávacie vesty od českého výrobcu HIKO, model K-TOUR a pre najmenších rekreantov detské vesty BABY.